هارد باکس

هنوز اظهار نظری صورت نگرفته است

هارد باکس

هارد باکس

قبل از اینکه ببینیم که هارد باکس چیست، یه تعریف کوتاهی درباره ی آن میخواهیم بدهیم. زمانی که از برترین متریال های مربوط به جعبه های مقوایی سخن می گوییم بیش از هر چیز هارد باکس ها در ذهن ما مجسم می شوند. این باکس ها یکی از زیباترین جعبه های طراحی شده در صنعت بسته بندی هستند که در نگاه اول به جعبه های چوبی شبیه بوده و صورت هندسی بسیار خاصی دارند.

 

هارد باکس چیست؟

پک های ضخیم علاوه بر هارد باکس به عنوان جعبه سخت نیز شناخته می شوند؛ جعبه هایی که بسیار محکم بوده و برای حمل و جا به جایی اشیای آسیب پذیر و یا بسیار ارزشمند استفاده می شود. برای مثال می توان به جعبه های بسته بندی قطعات الکترونیکی و قطعات خودرو، گوشی موبایل، زیورآلات، کادو، برخی از خوراکی ها، برخی از لوازم منزل و … اشاره کرد.

تولید و ساخت هارد باکس

برای ساخت چنین باکس هایی از ایده های ویژه الگو گرفته می شود و توسط تیم های حرفه ای مورد ارزیابی واقع می شوند. الگوی جعبه های شکیل توسط هنرمندان و طراحان خاصی ساخته و پرداخته می شوند و نمی توان طراحی و گرافیک آن ها را به افراد مبتدی واگذار کرد.

در ساخت باکس های ویژه ای همچون جعبه های سخت از جنس های مختلفی همچون چوب، چرم، مقوا و یا ترکیبی از آن ها استفاده می شود اما بکار گیری مقوا متداول ترین و مقرون به صرفه ترین شیوه ممکن برای تولید آن هاست. آنچه که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، همین پک های مقوایی سخت است.هارد باکس

انواع مدل هارد باکس

باکس های سخت ممکن است به صورت های مختلفی طراحی و تولید گردند. مکعبی بودن یکی از مهمترین و مشهود ترین مشخصات ظاهری این پک های لوکس است. جعبه سختِ کشویی متداول ترین طراحی صورت گرفته برای تولید این نوع جعبه است که  اغلب در بسته بندی موبایل های هوشمند و غیر هوشمند مشاهده می گردد.

علاوه بر باکس کشویی می توان به هارد باکس مگنتی یا آهن ربایی، کیبوردی، دو تکه، سه تکه یا یقه ای و هارد باکس با طراحی خاص اشاره کرد. در صنایع مختلف از ایده های بسته بندی متفاوتی استفاده می شود و ممکن است شامل هر کدام از موارد مذکور گردند.

قطعات الکترونیکی و قطعات خودرو

بسیاری از قطعات الکترونیکی و قطعات خودرو در قالب جعبه های سخت به بازار هدف عرضه می شوند. این گونه بسته بندی قادر است در مسیر حمل و عرضه کالا از آن مراقبت نموده و در  برابر ناملایمتی های پیرامون از آن محافظت نماید. این قطعات اغلب بسیار آسیب پذیر و در عین حال کاربردی می باشند. بنابراین مراقبت از آن ها بسیار حائز اهمیت است.

این جعبه ها حمل کالا را نیز راحت تر نموده و در زمان چیدمان فروشگاه باعث آشفتگی و شلختگی محیط نمی گردند و گرافیک بسیاری از آنها به صورتی است که قابلیت معرفی یک برند خاص را دارند. جعبه کشویی متداول ترین بسته بندی بکار رفته در صنایع الکترونیکی است.

گوشی موبایل

هیچ کدام از انواع پک های سخت به اندازه باکس های مخصوص گوشی موبایل معروف و متداول نیستند. بسته بندی گوشی موبایل اغلب به صورت کشویی طراحی می گردد و در بخش داخلی خود شامل اجزای مختلفی برای قرارگیری لوازم جانبی موبایل اعم از شارژر، هندزفری، دفترچه و … است.

جعبه گوشی موبایل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا حدی که در زمان فروش موبایل کارکرده اصولا باید آن را نیز ارائه نمود و در غیر این صورت نمی توان قیمت واقعی گوشی موبایل را تقاضا نمود. در بسیاری از موارد امکان فروش گوشی دست دوم بدون جعبه اصلی آن امکان پذیر نیست.

زیور آلات

زیور آلات شامل تمامی وسایل زینتی اعم از طلا، نقره، ساعت های لوکس، بدلیجات و … است. بسیاری از این وسایل در قالب هارد باکس های بسیار شیک و زیبا عرضه شده و به صورت جعبه های متالیک و یا مات و یا ترکیبی از هر دو و در اغلب موارد به صورت دو  تکه و یا مگنتی طراحی می شوند.

جعبه سخت زیور آلات ممکن است به صورت جعبه های کادویی نیز تولید گردد اما چون با توجه مندرجات روی آن نمی توان باکس های مورد نظر را در زمره جعبه های کادویی قرار داد. اصولا زیورآلات خاص را در این نوع هارد باکس ها قرار می دهند.

کادویی

باکس کادویی به صورت های فانتزی و غیر فانتزی طراحی می گردند. هارد باکس کادویی در بسیاری از فروشگاه های سطح شهر مشاهده می شود. بسیاری از این جعبه ها به صورت دسته ای و برای مراسمات مختلف همچون مراسم خواستگاری در سایز های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

جعبه های کادو در بیشتر موارد به صورت دو تکه طراحی می شود بدین صورت که بدنه و درب جعبه از یکدیگر مجزا بوده و در زمان استفاده می توان درب را روی بدنه چفت نمود. این جعبه ها دارای گرافیک های رومانتیک و مندرجات صمیمانه هستند و در اغلب موارد منقش به خطوط هنری بسیار زیبایی هستند.

مواد خوراکی

عرضه برخی از مواد خوراکی بویژه خوراکی های صادراتی و یا خوراکی هایی که برای پذیرایی در مجالس ویژه تولید می گردند در قالب جعبه های بسیار شیک و لوکس صورت می گیرد. یکی از متداول ترین و عمومی ترین مثال های این زمینه عرضه شکلات های مجلسی است. این شکلات ها در بسیاری از قنادی ها مشاهده می شود و بسته بندی آن بیشتر به صورت دوتکه یا کشویی هستند.

علاوه بر شکلات، اقلام غذایی دیگری نیز در قالب این جعبه ها عرضه می گردند که البته بیشتر جنبه پذیرایی دارند. قیمت جعبه های سخت بر روی بسیاری از کالاهای صنعتی تاثیر چندانی ندارد اما قیمت نهایی محصولات خوراکی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال عرضه محصولات صادراتی با چنین جعبه هایی بسیار متداول است.

لوازم منزل

بسیاری از لوازم منزل بویژه لوازم آشپزخانه و یا وسایل تزیینی بسیار آسیب پذیر بوده و در زمان حمل، عرضه و پیاده کردن بار، کار را بسیار راحت می سازد. این کار نه تنها از ورود آسیب به وسایل جلوگیری می کند بلکه چیدمان وسایل در فروشگاه را نیز راحت تر ساخته و جلوه خاصی به قفسه ها می بخشد.

امروزه تقریبا تمامی شرکت های معتبر و تولید کننده لوازم منزل از پک های سختِ سه تکه، دو تکه و کیبوردی برای بسته بندی وسایل استفاده می کنند. بسیاری از لوازم منزل به صورتی بسته بندی می شوند که قابلیت ارائه به صورت کادو در مهمانی های مختلف را نیز دارند. امروزه صنعت بسته بندی لوازم خانگی با استفاده از جعبه سخت به برخی از وسایل اتاق خواب همچون پتو و متکا نیز راه یافته است.

برای چاپ چکار کنیم؟

چاپ روی بسته بندی های لوکس باید با کیفیت بسیار بالایی صورت گیرد. اصولا چاپ برند بر روی این پک ها به صورت برجسته انجام می شود. بر روی پک هایی که به صورت تزیینی طراحی می گردند استفاده از چاپ های براق، مالیک و یا اکلیلی بسیار متداول است.

چاپ مندرجات بر روی این هارد باکس ها بدین صورت است که باید در معرض دید مشتری قرار نداشته باشد و زیبایی بسته بندی را تحت تاثیر قرار ندهد. در اغلب موارد صرفا برند مربوطه و یا همان نماد تجاری خاص در معرض دید مشتری قرار می گیرد و به صورتی طراحی می شود که زیبایی جعبه حفظ گردد.

هارد باکسپرسش و پاسخ درباره طراحی و تولید انواع هارد باکس

آیا هارد باکس ضد آب هستند؟

خیر! این جعبه ها هر چند در نگاه اول بسیار محکم و حتی چوبی به نظر می رسند اما به علت جنس مقوایی خود در مقابل آب آسیب پذیر هستند با این حال به سرعت تخریب نشده و می توان از نفوذ رطوبت به بخش داخلی جعبه و رسیدن به محصول تا حد بسیار زیادی با استفاده از این جعبه ها جلوگیری نمود.

برای سفارش چنین جعبه هایی باید به کجا مراجعه کنیم؟

شرکت های کارتن سازی سفارشات مربوطه را دریافت و با توجه به مشخصات ذکر شده آن ها را تولید می کنند.

قیمت این نوع بسته بندی با توجه به چه معیارهایی تعیین می گردد؟

معیارهای زیادی در تعیین قیمت بسته بندی کالا با استفاده از جعبه های سخت و لوکس نقش دارد اما ضخامت مقوا و نوع چاپ و ایده مورد نظر مهمترین معیارهای تعیین کننده قیمت هستند.

هارد باکس با طراحی خاص چگونه است؟

این گونه جعبه ها در مجموعه هیچ کدام از الگوهای جعبه سازی قرار ندارند و اغلب بسیار فانتزی هستند اما تعدادی از الگوهای مربوطه غیر فانتزی نیز می باشند.

جعبه سخت چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟

جعبه سخت معرفی کننده برندهای خاص بوده و می تواند آینده تجاری فوق العاده ای را برای واحد تولیدی شما به دنبال داشته باشد. بنابراین می توان گفت در دراز مدت تاثیر بسیاری بر میزان فروش یک واحد تولیدی خواهد داشت.


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *